CENTRALNA EWIDENCJA EMISYJNOŚCI BUDYNKÓW - LINK, INFORMACJE, PYTANIA, ODPOWIEDZI
DEKLARACJE
TERMIN ROZPOCZĘCIASKŁADANIA DEKLARACJI
CENTRALNA EWIDENCJA EMISYJNOŚCI BUDYNKÓW
INFORMATOR DLA WŁAŚCICIELI
I ZARZĄDCÓW BUDYNKÓW
WAŻNA DATA
1 LIPCA 2021
Od 1 lipca każdy obywatel lub zarządca budynku będzie zobowiązany złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Dla budynków, które już istnieją właściciel lub zarządca będzie miał 12 miesięcy, Dla nowo powstałych budynków termin ten będzie wynosił 14 dni.
DEKLARACJA
Celem stworzenia centralnej bazy jest poprawa jakości powietrza - likwidacja głównej przyczyny zanieczyszczeń - emisji substancji powodujących smog. CEEB będzie ważnym narzędziem wspierającym wymianę starych kotłów grzewczych, będzie również miejscem gdzie dostępne będą informacje na temat wszystkich programów finansowania wymiany pieców. Dzięki szczegółowym danym o budynkach będziemy wiedzieć o wiele więcej na temat sytuacji w mieszkalnictwie. CEEB stanowić będzie również narzędzie dla organów administracji centralnej i samorządowej dorealizacji polityki niskoemisyjnej.
Dla obywateli zostaną uruchomione usługi, które przyczynią się do poprawy stanu technicznego budynków w zakresie bezpieczeństwa, np. zamówienie przeglądu kominiarskiego czy inwentaryzacji budynku.
JAKI JEST CEL STWORZENIA CENTRALNEJ EWIDENCJI EMISYJNOŚCI BUDYNKÓW?
JAKIE INFORMACJE BĘDZIE ZAWIERAŁA DEKLARACJA?
imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adresmiejsca zamieszkania lub siedziby;
adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródłospalania paliw;
informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródełciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych
numer telefonu właściciela lub zarządcy (opcjonalnie);
adres e-mail (opcjonalnie).
Deklaracja będzie zawierała takie informacje jak:
w nich paliwach;
DEKLARACJA
W JAKI SPOSÓB MOŻNA BĘDZIE ZŁOŻYĆ DEKLARACJE DO CEEB?
W formie elektronicznej, czyli przezinternet – jest to najszybszy oraznajwygodniejszy sposób. Oprócz tego, żeumożliwia to oszczędność czasu a takżepieniędzy, niewątpliwą zaletą jestrównież to, że deklarację można złożyćnie wychodząc z domu (zachęcamywszystkich do korzystania zelektronicznego sposobu składaniadeklaracji).
w formie papierowej - wypełnionydokument można będzie wysłać listemalbo złożyć osobiście we właściwymUrzędzie (zgodnie z lokalizacjąbudynku).
CO W PRZYPADKU KIEDY WŁAŚCICIEL DOMU MA DWA ŹRÓDŁA OGRZEWANIA, CZY POWINIEN W DEKLARACJI PODAĆ OBA?
W deklaracji właściciel domu powinienzgłosić wszystkie źródła ogrzewania.Wskazuje on bowiem informacje o liczbiei rodzaju eksploatowanych w obrębienieruchomości źródeł ciepła
lub źródeł spalania paliw, o którychmowa odpowiednio w art. 27a ust. 2 pkt
1 lit. a i c ustawy o wspieraniutermomodernizacji i remontów oraz
o centralnej ewidencji emisyjnościbudynków oraz o ich przeznaczeniu
i wykorzystywanych w nich paliwach. Przepisy wprowadzające obowiązek złożenia deklaracji zostały wzmocnione przepisami sankcyjnymi, uwzględniającymi jednocześnie instytucję czynnego żalu. W art. 27h o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków wprowadza się sankcje karne, które mogą być nakładane w przypadku niezłożenia w ustawowym terminie ww. deklaracji. Wprowadzane rozwiązanie ma pełnić funkcję prewencyjną i dyscyplinującą obowiązanych do składania deklaracji, aczkolwiek nie ma na celu bezwarunkowego karania osób, które takiej deklaracji nie złożyły. Za brak złożenia deklaracji będzie grozić grzywna, która jest wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń. Jeżeli jednak zreflektujemy się, że nie złożyliśmy deklaracji zanim samorząd "poweźmie" o tym informację, możemy uniknąć kary przesyłając wymagane informacje do urzędu w ramach czynnego żalu. Założeniem ustawodawcy jest doprowadzenie do sytuacji, w której
obywatel złoży deklarację, nawet z uchybieniem terminu.