XII Festyn Rycerski
30 czerwca przy ruinach zamku w Radzikach Dużych po raz dwunasty został zorganizowany Festyn Rycerski. W tym roku pojawili się rycerze z Patrolu Historycznego, którzy nadali imprezie wyjątkowy charakter. Licznie zebrani mieszkańcy mogli również spotkać wiele innych, interesujących atrakcji.
Festyn Rycerski, przygotowywany co rok, jest tradycją w Gminie Wąpielsk. Oficjalnego otwarcia wydarzenia dokonał Wójt Gminy Wąpielsk Dariusz Górski, który powitał wszystkie osoby i organizacje biorące udział w organizacji festynu oraz gości. Następnie głos zabrali: Pani Marlena Gorczycka z LGD Gmin Dobrzyńskich Region Północ, Dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej Pan Andrzej Szalkowski oraz Pan Wiesław Garkowski ze Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego Ziemi Michałowskiej "Cultura". Mówcy zaprosili do wspólnej zabawy.
Po otwarciu festynu Pani Anna Strzelecka i Pani Agnieszka Wojdyło z przedszkola wchodzącego w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego poprowadziły zabawę "Tanecznym Krokiem przez Gminę Wąpielsk". Wszystkie chętne dzieci wspólnie zatańczyły, co było zachętą do dalszego uczestnictwa w wydarzeniu.
Szczególnym zainteresowaniem mieszkańcy obdarzyli Patrol Historyczny. Patrol Historyczny – Pogranicze Chrześcijaństwa jest projektem zakładającym żywe lekcje historii. To promocja lokalnego dziedzictwa, obyczajów, dawnych rzemiosł, postaci historycznych i zabytków. Podczas wizyty Patrolu mieszkańcy starsi i młodsi mogli przejechać się konno lub bryczką, spróbować swoich sił w kowalstwie, garncarstwie i papiernictwie oraz strzelić z łuku. Rycerze zaprezentowali swoje umiejętności z użyciem kopii i mieczy. Lektorem prwadzącym był dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie Andrzej Szalkowski, który nie szczędził ciekawostek na temat dawnego życia za czasów średniowiecza.
Fani militariów mogli obejrzeć ciekawą wystawę Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego Ziemi Michałowskiej "Cultura". Wystawa, przygotowana z myślą o tegorocznym 100-leciu odzyskania Niepodległości przez Polskę, zawierała eksponaty związane z dawną wojskowością.
Zainteresowani fotografią oraz lokalną przyrodą oglądali wystawę fotograficzną Grzegorza Becmera. Grzegorz Becmer jest mieszkańcem Gminy Wąpielsk. Ilustruje swoimi zdjęciami Wikipedę, dokumentuje cmentarze we współpracy ze Stowarzyszeniem Lapidaria – zapomniane cmentarze Pomorza i Kujaw. Pasjonuje się fotografią przyrody. Jego wystawa obejmowała fotografie makro oraz zbiżeniowe przedstawiające owady w ich naturalnym środowisku.
Można było też odwiedzić punkt informacyjno-konsultacyjny LGD Gmin Dobrzyńskich "Region Północ". Animatorzy ze stoisk LGD zapewnili najmłodszym zabawy, malowali twarze, wplatali warkoczyki i kręcili balony, a także uczyli żonglerki i chodzenia na szczudłach.
Nowością była Rycerska Gra Terenowa, organizowana przez Wójta Gminy Wąpielsk. Mogły w niej wziąć udział dzieci oraz młodzież z terenu Gminy. Kilkuosobowe drużyny miały za zadanie odnaleźć cztery ukryte na terenie festynu zagadki, rozwiązać je i jak najszybciej pojawić się na mecie. Celem gry było propagowanie historii i legend Radzik Dużych, a także rozwijanie umiejętności orientacji w terenie. Zwyciężyła drużyna Jednorożce z Radzik w następującym składzie: Zuzanna Klajszmidt, Zuzanna Wiśniewska, Agata Klajszmidt, Magdalena Klajszmidt, Oliwia Raczkowska, Maksymilian Kucharski. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, natomiast pozostałe drużyny dostały nagrody pocieszenia.
Został rozstrzygnięty konkurs plastyczny "Uzależnienie ogranicza TWOJĄ wolność" organizowany przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pod patronatem Wójta Gminy Wąpielsk. Głównym celem konkursu było uświadomienie dzieci i młodzieży, jakie zagrożenia wynikają z nadmiernego korzystania z komputera, Internetu, a także używania cyberprzemocy. Zadaniem uczestników było przygotowanie ulotek profilaktycznych. Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Wiktoria Jasińska,
II miejsce – Martyna Cieplińska,
III miejsce – Mateusz Mańkowski.
Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe. Wyróżnienia otrzymali: Karolina Listkowska, Anna Jankowska, Maja Mańkowska, Weronika Relich, Kamila Siudowska. Do osób wyróżnionych także trafiły nagrody. GKRPA zorganizowała też quiz i krzyżówkę, konkurs "Sport to zdrowie" oraz "Drzewko życzliwości", na którym można było przyczepiać miłe wyrażenia od siebie. Niektóre z nich brzmiały "Przyjaźń jet najważniejsza", "Pomocna dłoń", "Uśmiechaj się często i zarażaj uśmiechem", "Razem dla Gminy Wąpielsk".
Wśród atrakcji były też konkursy sportowe z nagrodami prowadzone przez animatora sportu. Uczestnicy kręcili hula-hop, skakali na skakance, rzucali ringiem do celu oraz zmierzali się z innymi zadaniami.
Festyn odwiedzili również strażacy z wszystkich jednostek OSP z Gminy Wąpielsk oraz policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Rypinie.
Podczas Festynu Rycerskiego każdy mógł poczęstować się bigosem, grochówką, pieczonym prosięciem i kiełbasą, a także deserem w postaci ciast. Smaczną oprawę imprezy przygotowały Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy oraz Klubu Seniora "Tęcza".
Wieczorem mieszkańcy spędzili czas na zabawie tanecznej.
Pełna fotorelacja pod linkiem -- > XII FESTYN RYCERSKI