27 sierpnia (sobota) w centrum wsi Półwiesk Mały odbyły się gminne uroczystości dożynkowe, w których wzięli udział mieszkańcy gminy Wąpielsk, przedstawiciele samorządu gminy oraz zaproszeni goście. W tym roku gospodarzami święta plonów byli mieszkańcy wsi: Półwiesk Mały, Półwiesk Duży, Tomkowo i Kierz Półwieski.
Uczestnicy tegorocznego Święta Plonów zebrali się przy figurce w Półwiesku Małym. Na czele dożynkowego korowodu stanęły poczty sztandarowe OSP: Półwiesk Mały, Radziki Duże i Wąpielsk. Barwny korowód dożynkowy - wraz z przepięknymi wieńcami dożynkowymi wykonanymi przez mieszkańców naszej gminy - przemaszerował na miejsce celebry, czyli na plac przy świetlicy w Półwiesku Małym. W tym miejscu odbyło się dożynkowe nabożeństwo polowe, czyli uroczysta Msza Święta Dziękczynna za zebrane plony celebrowana przez księdza proboszcza Jacka Dudkiewicza i księży z sąsiednich parafii. Zaszczytną funkcję starostów tegorocznych dożynek pełnili: Maria Bieżuńska z Półwieska Dużego i Mateusz Kądziela z Krza Półwieskiego. Tradycyjnie starostowie przekazali chleby dożynkowe na ręce księdza proboszcza oraz Wójta Gminy Wąpielsk - Dariusza Górskiego. Po zakończeniu Mszy Świętej chleby dożynkowe zostały połamane i rozdane wśród osób zgromadzonych na tegorocznym Święcie Plonów.
Kolejną oficjalną część uroczystości dożynkowych rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu, dalej miały miejsce okolicznościowe przemówienia m.in. Wójta Gminy Wąpielsk - Dariusza Górskiego, starostów dożynek, Członka Zarządu Powiatu Danuty Tyraj, Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu – Piotra Czarneckiego oraz Przewodniczącego Rady Gminy – Tomasza Czajkowkiego. W kolejnej części tegorocznego Święta Plonów miało miejsce wręczenie nagród w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Wieńcom - wykonanym zgodnie z wieloletnią tradycją - przyznano ex aequo dwa pierwsze miejsca dla: sołectw Półwiesk Mały i Półwiesk Duży oraz sołectwa Tomkowo. Dla wykonawców wieńców dożynkowych Urząd Gminy Wąpielsk ufundował nagrody pieniężne. Przepiękne wieńce zostały przekazane na ręce Wójta Dariusza Górskiego i Przewodniczącego Rady Gminy – Tomasza Czajkowskiego. Wręczono również nagrody w konkursach „Mój Piękny Ogród” oraz „Moja Piękna Zagroda”. Wśród zgłoszonych do konkursu ogrodów właścicielami najpiękniejszego zakątka zieleni są państwo Mariola i Wiesław Bytner z Długiego, na II pozycji znaleźli się państwo Katarzyna i Jacek Wróblewscy z Długiego, III lokata dla państwa Joanny i Dariusza Szulkowskich z Wąpielska. Przyznano również wyróżnienia. Właścicielami najładniejszej zagrody zgłoszonej do konkursu są państwo Jadwiga i Zbigniew Pankowscy z Kiełpin, II miejsce zajęli państwo Monika i Grzegorz Suszyńscy z Radzik Dużych, III pozycja należała do państwa Haliny i Zdzisława Szulkowskich z Wąpielska. W czasie dożynek wręczono także nagrody w I Turnieju Tenisa Ziemnego o Puchar Wójta Gminy Wąpielsk. I miejsce zajął Maciej Wiśniewski, II – Damian Kądziela, III – Marcin Ceglecki.
W czasie Święta Plonów w Półwiesku Małym rozstrzygnięto również II Edycję Konkursu Kulinarnego „Czas na zdrowie w gminie Wąpielsk". Organizator owego konkursu to Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wąpielsku. Honorowy patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Wąpielsk. Celem owego konkursu była promocja zdrowego stylu odżywiania się, a także kształtowanie dobrych nawyków z wykorzystaniem warsztatu kulinarnego i sprawdzonych przepisów. W konkursie mogły wziąć udział KGW, grupy nieformalne, organizacje z Gminy Wąpielsk działające przez okres 2 lat przed przystąpieniem do konkursu i liczące co najmniej 10 osób. Na zwycięzców czekały nagrody w postaci bonów upominkowych na zakup sprzętu AGD i wyposażenia kuchennego. Przyznano ex aequo dwa pierwsze miejsca dla: Koła Gospodyń Wiejskich z Ruszkowa oraz Klubu Seniora „Tęcza” z Radzik Dużych. W czasie tegorocznych dożynek Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wąpielsku prezentowała również stoisko poświęcone uzależnieniom.
Organizatorzy dożynek nie zapomnieli także o najmłodszych uczestnikach sobotniego spotkania i przygotowali dla nich liczne atrakcje. Dzieci mogły korzystać z przygotowanego specjalnie dla nich stoiska z malowaniem twarzy przez Annę Strzelecką, pojeździć na koniku czy bawić się na trampolinach, zjeżdżalniach oraz spróbować swoich umiejętności w dmuchanych kulach na wodzie. Był też czas na smaczne jadło - w czasie dożynek można było zjeść m. in. pyszne flaki, bigos, kiełbaski z grilla, chleb ze smalcem czy poczęstować się kawą i ciastem. Dużą atrakcją były pieczone prosięta ufundowane przez Jacka Błaszkiewicza i Jana Pilarskiego. Strażacy z OSP Radziki Duże zadbali o dobrą organizację ruchu i strumień wody, co było szczególnie atrakcyjne dla najmłodszych uczestników dożynek. Na ten wyjątkowy dzień, podsumowujący ukończenie prac polowych związanych ze żniwami, przygotowano również wiele konkursów dla dzieci i dorosłych. Fundatorzy nagród w poszczególnych konkursach to: Urząd Gminy w Wąpielsku oraz sponsorzy. Atrakcyjny konkurs dla uczestników dożynek przeprowadził przedstawiciel sklepu My Center z Rypina. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Półwiesku Małym przedstawili część artystyczną przygotowaną pod kierunkiem nauczycieli. Tegoroczne dożynki gminne uświetniła również obecność gimnazjalnej grupy cyrkowej „Gimbolo” prowadzonej przez panie: Edytę Krzykalską i Iwonę Stefańską. Członkowie grupy dali wspaniały pokaz sztuki cyrkowej. Z kolei dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie Andrzej Szalkowski uczestnikom dożynek przybliżył dzieje polskiego hymnu narodowego. Kolejnym punktem sobotniego popołudnia były wspaniałe występy solistów z Radzik Dużych: Katarzyny Jaworskiej i Marcina Białkowskiego. Wieczorem uczestnicy Święta Plonów mogli sprawdzić swoje umiejętności taneczne w czasie zabawy dożynkowej, w czasie której przygrywał zespół Fenix. Publiczność była zachwycona.
- Cieszę się, że wybrałem się na dzisiejsze dożynki. Widać, że organizatorzy włożyli dużo pracy w przygotowanie tak wielu atrakcji dla mieszkańców gminy oraz wszystkich gości. Tego typu spotkania dożynkowe są potrzebne, bo nie tylko podsumowują ten wyjątkowy, szczególnie pracowity dla rolników czas, ale i integrują społeczeństwo – mówi Kazimierz Słodowski z Wąpielska, który na tegoroczne uroczystości dożynkowe przyjechał z synami: Jarkiem i Miłoszem.
Pogoda dopisała, uczestnicy dożynek zorganizowanych w Półwiesku Małym nie zawiedli. Osoby zgromadzone na gminnej uroczystości pokazały, że umieją się integrować i dobrze bawić. Dla takiej wyjątkowej publiczności z pewnością warto organizować tego typu imprezy i podtrzymywać tradycję Święta Plonów w gminie. Należą się serdecznie podziękowania wszystkim tym osobom, które aktywnie włączyły się w organizację tegorocznego gminnego święta podsumowującego ukończenie prac polowych związanych ze żniwami.
Tekst: Anna Rempuszewska
Dożynki Gminne w Półwiesku Małych
Archiwum